"אור הדגן" מחר תרגיל הגיוס הגדול בפיקוד הצפון

חזרה לפורוםחזרה לפורום הרשמההרשמה התחברותהתחברות
 • "אור הדגן" מחר תרגיל הגיוס הגדול בפיקוד הצפון תמונה מצורפת
  חדשות1
  חדשות1
  מין: זכר
  מיקום: ישראל
  מספר הודעות: 7,533
  ותק: 10 שנים ו-5 חודשים
 • 04/09/2017 18:01
 • צפיות249
פיקוד הצפון יערוך מחר (שלישי) את תרגיל הגיס הגדול - "אור הדגן", שהתרחש בפעם האחרונה לפני 19 שנים ובמהלכו יתורגלו עשרות אלפי חיילים במתאר הצפוני על כל היבטיו.
התרגיל ידמה השתלטות אוייב על ישוב וכן גיוס ומתקפה של צה"ל באוויר בים וביבשה, התרגיל יתפרס על פני עשרה ימים, יתרחש במרחב הגליל ודרומה בהתחשב בכל נתוני הגזרה.

"המטרה היא לתרגל את כלל הכוחות", אומר קצין בכיר ומסביר "המלחמה הבאה תהיה שונה מכל מה שהכרנו עד כה ולכן צריך להיערך אליה כראוי. בתרגיל משולבים כל הזירות: ים, יבשה, אויר ותקשוב והוא יתבצע בשלושה חלקים".

"בשלב הראשון, בשלב המגננה, ידמו הכוחות חדירה של מחבלים והשתלטות על יישוב צפוני, כשבמקביל תהיה מצד צה"ל מהלומת אש אדירה וצבירת כוחות. בשלב השני תתורגל מתקפה, בה ישולבו כל הכוחות הרלוונטיים וכל זאת לצד שנ"מ (שינוי משימות - ק"פ) שינבע מהצורך לתרגל דברים שלא הוכנו מראש".
הקצין הבכיר מספר שההכנות לתרגיל נמשכו למעלה מחצי שנה וכללו נוהל קרב מלא ואישורי תכניות בראשות הרמטכ"ל.

בתרגיל משתתפות מספר אוגדות בסדיר ובמילואים, מספר רב של חטיבות (חי"ר, שריון, ארטילריה ומרחביות), גדודי איסוף ויחידות נוספות.

בצד הימי של תרגיל הגיס ייקחו חלק שייטת ספינות הטילים, שייטת הצוללות, הקומנדו הימי, כוחות הביטחון השוטף וכן המטה המבצעי החדש במפקדת זרוע הים. בסיס חיפה של הזרוע יהווה את הזירה המרכזית בלחימה של הכוחות בשטח וכן כוחות המטה יתורגלו בבור של מפקדת זרוע הים.

בצד האוירי ישתתפו כלל בסיסי חיל האוויר – רמת דוד, בסיס הטכני, תל נוף, פלמחים, שדה דב, חצור, חצרים, נבטים, רמון ועובדה, זאת לצד מערך ההגנה האווירית שיתרגל את כשירותו בהגנת שמי המדינה, בהתמודדות עם תרחישים שונים של חדירת גורמים עוינים, בשילוב אינטגרטיבי של מערכות הנשק השונות: "כיפת ברזל", פטריוט ("יהלום"), "חץ" ו"קלע דוד".

אגף המודיעין לוקח חלק משמעותי בתרגיל הגיס שכן זהו התרגיל הגדול ביותר של האגף בעשרים השנים האחרונות. יחידות המטה ויחידות השטח מכלל האגף ייקחו חלק בתרגיל מרמת המטכ"ל ועד לרמת הגדוד.

בתרגיל ישתתפו נציגי מטה מיחידות האיסוף שיגיעו באופן ייעודי לחטיבות ולאוגדות הנמצאות בשטח, ויצטרפו למשימות שונות במסגרת תפיסת הלוחמ״מ (לוחמה מבוססת מודיעין - ק"פ).

במסגרת התרגיל המטכ"לי ישתתף אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה באופן נרחב על כל חילותיו וחטיבותיו השונות. מדובר בתרגול הגדול ביותר של האגף בעשרים השנים האחרונות במסגרתו ישתתפו אלפי משרתי מילואים ומתרגלים של האגף שיפרסו בנקודות שונות במרחב.

נדבך חשוב בתרגיל, המתורגל כבר בימים אלו, הינה פעילות הסברה והעלאת המודעות הביטחונית בקרב חיילי צה"ל והאזרחים.

בשנים האחרונות עדים בצבא להתגברות פעילות האויב ברשתות החברתיות. "מאמצי האויב ברשת מתרכזים בעיקר באיסוף אקטיבי, ו'חיסון חברתי' הינה פעילות הסברה פרו-אקטיבית שמטרתה העלאת המודעות הביטחונית בקרב משרתי צה"ל", מציין קצין בכיר.

הקצין מספר שבמסגרת הפעילות בוצעו פניות לחיילי ומפקדי צה"ל ע"י דמויות בעלות מאפיינים דומים לאלו שהופעלו על ידי החמאס ( כדוגמה במבצע "קרב ציידים").
בפועל, אישור החברות עם הדמות, הקשר הישיר עמה והלחיצה על הקישור הזדוני לכאורה, מובילים לדף הנחיות ביטחון מידע, לשיחה עם קצין ביטחון מידע, לשם צריבת חומרת האיום בתודעת "הקורבן".
בשבועות האחרונים הופצו ברשת מספר הודעות כוזבות שפתיחתן גרמה לכך שהטלפון הנייד או המחשב פרוצים למעשה בידי האויב גם כאשר המכשיר כבוי.

כדוגמא לכך היו הידיעות אודות העברת נשק כימי לחיזבאללה ונכונות החמאס לוותר על השלטון הצבאי. הודעות תמימות לכאורה אך בעלי אופן פוגעני והרסני.
https://www.inn.co.il/News/News.aspx/354518


"אור הדגן" מחר תרגיל הגיוס הגדול בפיקוד הצפון
נערך ע"י חדשות1 04/09/2017 18:09
 • תגובה מהירהמקרא סימנים
 • הוספת תגובה הוספת תגובה
 • הודעה חדשה
 • הודעה עם תוכן
 • o הודעה ללא תוכן
 • תמונה מצורפת תמונה
 • וידאו מצורף וידאו


כללי הפורומים של ישראמדיה