52 שנה למותו של המרגל הישראלי אלי כהן

חזרה לפורוםחזרה לפורום הרשמההרשמה התחברותהתחברות
 • 52 שנה למותו של המרגל הישראלי אלי כהן תמונה מצורפת
  בר
  בר
  מספר הודעות: 1,437
  ותק: 9 שנים ו-8 חודשים
 • 18/05/2017 11:53
 • צפיות374
לאחר עלייתו ארצה גויס לשירות ביחידה המבצעית של חיל המודיעין והוכשר כמרגל. ב1961 נשלח לארגנטינה שם נבנתה לו דמות של סוחר ערבי ממוצא סורי, בשם כאמל אמין ת'אבת. כהן התערה בקהילה הערבית המקומית והתיידד עם כמה דמויות בולטות ומקושרות מבין יוצאי סוריה במקום.

בראשית 1962 עבר לדמשק בדמות של בן סוריה השב למולדתו לאחר שנים ארוכות בניכר, ושכר דירה בסמוך למטכ"ל הסורי על מנת לנטר את פעילותו ביתר קלות. הוא בנה לו שם של איש עסקים נדיב ופטריוט לאומי והתיידד עם אנשי צבא ועם אישים בכירים מהצמרת הסורית, איתם טייל ברחבי סוריה. באמצעות קשרים אלה אסף כהן מידע רב, על-פי הנחיות מפעיליו במודיעין הישראלי, אודות הצבא הסורי וההנהגה הסורית והקשרים של סוריה לארגוני החבלה הערבים בארץ ישראל.

בשנת 1964 הועבר הפיקוח על פעילותו של אלי כהן מאגף המודיעין ל"מוסד", כחלק מארגון מחדש בזרועות המודיעין. באותו הזמן תכניותיה של סוריה נגד ישראל היו חבלה במוביל הארצי, הקמת אש"ף וחימוש צבאי. אלי כהן, שראה את הסכנה המידית שבחבלה במוביל הארצי, העביר לשירותי הביטחון את המידע על המקומות המתוכננים לחבלה. מאוחר יותר, סוריה ניסתה להוציא לפועל תכנית להטיית מי מקורות הירדן באזור הבניאס. כהן תרם מודיעין חשוב גם כאן. בעקבות תקרית קטנה, בנובמבר 1964, שבה סוריה ירתה על חקלאים שעיבדו קרקע בשטח המפורז, על יד קיבוץ דן, ישראל הגיבה בירי מדויק על התעלות ועל כלי העבודה שעבדו על ההטיה, על פי נקודות ציון שכהן מסר. הסורים, שאמצעי החבלה שלהם במוביל הארצי נהרסו זמן קצר אחרי שליחתם, הבינו שיש מרגל שמעביר מידע.

בראשית ינואר 1965 הגיע לנמל בסוריה מטען של מכשירי קשר סובייטיים חדישים, אשר נועדו להחליף את הציוד הישן של צבא סוריה. לשם ביצוע ההחלפה ובדיקת יעילותו של הציוד החדיש הוחלט להטיל דממת אלחוט במערכות הקשר של הצבא הסורי לעשרים וארבע שעות. כהן, שלא ידע על דממת האלחוט, המשיך לשדר כהרגלו למפעיליו במשך עשרים וארבע השעות הנ"ל, ומקלטי הצבא הסורי ננעלו על אות השידור ופענחו אותו. כאשר כוחות הצבא פרצו אל ביתו הוא נתפס על חם כאשר הוא משדר מסרים לישראל. כהן עונה קשות במהלך חקירתו במשך ארבעה שבועות ולאחר מכן משפטו נערך בדלתיים סגורות.

כחמישה חודשים לאחר שנלכד, בשעות הבוקר המוקדמות של 18.5.1965(ט"ז באייר התשכ"ה) נעה שיירה צבאית קטנה ברחובות דמשק. לאחר נסיעה קצרה עצרה השיירה בתחנת המשטרה מול כיכר אל-מרג'ה שבלב העיר, ולמקום הובהלו קצינים רבים וכן עיתונאים וצלמים שקיבלו אישור לתעד את שעותיו האחרונות של המרגל הישראלי הבכיר ביותר שנלכד בסוריה. הרב ניסים אנדיבו-כהן, הרב הראשי של קהילת יהודי דמשק, התפלל ביחד עם אלי כהן את התפילות המקובלות במעמד זה. מאוחר יותר העיד הרב כי פגש אדם נחוש שביקש להודיע לבני משפחתו שמילא את חובתו עד תומה ונשאר נאמן לעמו ולארצו.

לאחר מכן הובל כהן למרכז כיכר מרג'ה, שבה המתין לו אבו סלימאן, התליין הראשי של סוריה, אשר תלה אותו.

--- --- ---
עם ישראל לנצח יזכור את גיבוריו אשר מסרו נפשם לתקומת העם והארץ.


52 שנה למותו של המרגל הישראלי אלי כהן
52 שנה למותו של המרגל הישראלי אלי כהן
 • תגובה מהירהמקרא סימנים
 • הוספת תגובה הוספת תגובה
 • הודעה חדשה
 • הודעה עם תוכן
 • o הודעה ללא תוכן
 • תמונה מצורפת תמונה
 • וידאו מצורף וידאו


כללי הפורומים של ישראמדיה