הסכנות שאורבות לכם בגן העדן: ככה הסתבכה החופשה בתאילנד

  • 17,544

אל תחמיצו אף עדכון


מפרצים מרהיבים, חופים לבנים, מים בצבעי טורקיז, פירות טרופיים ושייקים לבחירתכם - הכל כלול רק תגיעו, אבל רגע אחד עלול לשנות את חייכם, הסכנה שאורבת לכם במים החמימים של חופי תאילנד היא רק עניין של מזל אם זה לא קרה לכם, והאמת לא פלא שגן העדן הזה ממשיך להיות קסום כל עוד רבים מהסיפורים הללו מושתקים בכוונה או לא.

 

"ככה הסתבכה לנו החופשה בתאילנד"

כך כותבת בפייסבוק רותי, אמא של ליהי שנעקצה בשבוע שעבר ע"י דג אבנון בחופי קופנגן שבדרום תאילנד. לרובנו הדג הזה לא מוכר ואפילו שמו קצת מרגיש פחות מאיים אך מסתבר שהאבנון הינו אחד ממיני הדגים הארסיים ביותר שקיימים בעולם.

 

דג האבנון אינו נוטה לזוז הרבה במהלך חייו ולכן צומחים עליו אצות המעניקות לו מראה של אלמוג או יותר נכון אבן. בין האצות הללו מסתתרים להם קוצים ארסיים שהארס בתוכם יכול להרוג אדם הדורך עליו בטעות. 

למזלה של ליהי הקטנה, דורון בעלה של רותי צלל והוציא את הדג כך ידעו כיצד לטפל בה. כעת היא מטופלת בביה"ח החולים בבנגקוק עד שתהיה כשירה לטיסה.


בתמונה: דג האבנון, צילום: רותי ליפסקין סנדלר (פייסבוק)

 

זה לא מסתיים כאן

הסיפור של רותי בא להזהיר רבים מהסכנה שרבים לא מכירים ולא רגילים אליה אבל אם חשבתם שכאן זה נגמר ומדובר במקרה אחד בודד אז אל תטעו. לא על כל מקרה מספרים לכם ולא כל מקרה מדווח ולכן צריך לנהוג במשנה זהירות בעת כניסה למים בחופי תאילנד ובכלל בכל חוף שהוא.

 

מקרה נוסף של עקיצת מדוזה קובייתית

בשבוע שעבר ישראלית נוספת נעקצה ע"י מדוזה קובייתית (Box Jellyfish) לאחר שנכנסה למים ברדת החשכה (שעות שהמדוזות הקובייתיות פעילות יותר באיזור החוף). בעקבות המקרה פרסם משרד התיירות התאילנדי אזהרה בה נאמר שיש לנקוט במשנה זהירות בכניסה לחופים בתאילנד. למזלה היא טופלה במהירות ושרדה את האירוע בשביל לספר לכם עליו.

 

המדוזות הקובייתיות מגיעות לחופי תאילנד בעונת המונסונים, הגשמים והסערות מקרבים את המדוזות ויצורים מסוכנים אחרים לחופים ועלול להיות מסוכן יותר בעונה זו להתרחץ בים.

 


סימני עקיצת המדוזה הקובייתית על יונית. צילום דרך פייסבוק: מומי רביב

 

מה עושים במקרה של עקיצת מדוזה קובייתית

  • הוציאו את הפצוע מהים, הניחו אותו עם כמה שפחות תזוזה על מנת לצמצם את התפשטות הארס בגוף.
  • אין למרוח את האיזור הנגוע בקרמים למינהם או מים, זה רק עלול להחמיר את הפציעה.
  • שפכו חומץ על האיזור הנגוע. בתי מלון, ריזורטים למינהם ומסעדות על החוף הונחו להחזיק בקבוקים של חומץ למקרי חירום, אפשר לגשת במהירות ולקחת מהם בנוסף לעזרה מהם.
  • השתמשו בחול על מנת לייבש את הזרועות של המדוזה שעדיין דבוקות לגוף.
  • במקרה של דום לב, החייאה קודמת לפעולות האחרות.
  • גשו לקבלת טיפול רפואי מיידי ועזרה.

 

רק נזכיר שבשנת ב-2015 נעקצה תיירת ע"י מדוזה קובייתית בחופי קו סמוי אחד מהאיים המתויירים ביותר, התיירת לא שרדה את העקיצה של המדוזה ומתה.

הרשויות בתאילנד לא ממהרות לפרסם אזהרות והעסקים נוטים להשתיק אירועים כאלה או להטמיע שלטים המזהירים תיירים מפני מדוזות וסכנות אחרות על מנת לא להבריח אותם. קחו אחריות ורחצו באיזורים מותרים, רצוי כאלה מוגנים ברשת או אפילו בבריכה.

 

שתפו או תייגו חברים שמטיילים או נמצאים בתאילנד על מנת שידעו מה לעשות במקרה כזה. חשוב לציין שאין בכתבה המלצה שלא לטייל בתאילנד, כל אחד שיפעל על פי שיקול דעתו בלבד ובאחריותו. אנו מביאים את המידע כפי שפורסם במקורו.


https://www.isramedia.net/content/warning-for-travellers-swimming-in-thailand