9 דברים שאסור להגיד לילדכם לעולם!

  • 10,267

אל תחמיצו אף עדכון


למילים שלנו יש כוח גדול, הרבה יותר ממה שאנחנו מסוגלים לשער... הלשון שלנו היא חיית פרא משתוללת ואנחנו צריכים ללמוד לקשור, לאמן ולאלף אותה. לקשור אותה במצבים שבהם אנחנו מבינים ששום דבר טוב לא עומד לצאת מאיתנו כי אנחנו נסערים, לאלף ולאמן אותה לבטא מילים שמביאות חיים ושמחה לאלה שאנחנו אוהבים.

 

כאשר אנחנו מדברים אל הילדים שלנו הלשון שלנו יכולה לגרום להרבה מאוד נזק אם לא נזהרים. אף פעם אל תמעיטו בערכן של "כמה מילים חסרות משמעות" אז לפניכם תשעה דברים שאסור לכם להגיד לילדכם לא משנה מה!

 

 

1. "למה אתה לא יכול להיות יותר כמו..."

השוואות הן רעילות ולעולם אינן משרתות מטרה חיובית. השוואת ילדכם לאחיהם או חבריהם רק מעליב אותם וגורם להם להרגיש שהם לא טובים מספיק בשבילכם. התייחסו לכל אחד כאינדיוידואל, במקום להגיד "למה אתה לא יכול להיות כמו אחיך בבית ספר?" אימרו "מה אנחנו יכולים לעשות בכדי לגרום לך להצליח בבית ספר?". כל אחד הוא מיוחד ואם אתם לא תגרמו להם להרגיש כך אף אחד אחר לא יוכל.

 

2. "אין לי זמן כרגע"

כאשר אנחנו אומרים משפט מסוג זה לילדנו הם שומעים "מה שאני עושה כרגע יותר חשוב לי מהצרכים שלך "יש משהו אחר שהייתי מעדיף לעשות מאשר לבלות איתך". האם יש באמת משהו חשוב יותר מאשר זמן עם המשפחה שלנו?.

 

3. "אני לא חושב שאתה מסוגל לעשות את זה" 

לא משנה מה המטלה וכמה היא קשה לעולם אל תגידו את המשפט הזה לילדכם כי מה שהם שומעים זה "אני לא מאמין בך". חשוב להם יותר מהכל לדעת שאנחנו מאמינים בהם זה נותן להם חוזק, אומץ, תעוזה ומוטיבציה, אם תיקחו מהם את האמונה הזאת הנזק יהיה עצום. במקום להגיד את המשפט הזה אימרו "זאת משימה קשה אך אני כאן לצידך לעודד לתמוך ולעזור לך לעשות את המיטב שלך!" בצורה כזאת אינכם ממלאים את ילדכם בשקרים ובתקוות שווא אך עדיין מחדירים להם מוטיבציה ואמון שהם יכולים לעשות הכל עם העזרה הנכונה.

 

4. "את/ה אכזבה!"

ילדכם מפשלים, ויפשלו כמו כל בני האדם! אך אם אתם רוצים שהם ילמדו משהו מהטעויות שלהם התייחסו את הכישלונות שלהם כנפרדים מהם ונסו יחד איתם לנתח את הכישלון ואת הדרכים לבצע אותו אחרת. התויות "כישלון" כבדה מאוד וקשה לשאת אותה, בסופו של דבר ילדכם יפנימו את התויות ויחשבו שזה מה שהם ומה שהם מסוגלים לבצע. במקום להגיד לילדכם שהוא איכזב אתכם אימרו "הציון מאכזב אך אני אוהב אותך לא משנה מה! / מה אתה יכול ללמוד מהמקרה ולעשות אחרת בפעם הבאה? הפרידו את ילדכם מהטעויות שלהם.

 

5. "אל תהיה רכרוכי!"

המשפט הזה פוגע בבנים ובבנות, אך כאשר אב אומר משפט כזה לבנו הוא בעצם אומר לו "אין לך את מה שדרוש בכדי להיות גבר". משפט כזה יכול להשאיר צלקות לכל החיים. כנ"ל לגבי המשפט "אתה זורק כמו בחורה".

 

6. "אתה כזה טיפש!"

להגיד לילדכם שהוא טיפש צורב את המשפט על הדיסק הקשיח שלו, לא קל למחוק אותו מהזיכרון ובטוח שזה לא משפט שמעורר מוטיבציה.

 

7. "אתה לא מסוגל לעשות שום דבר כמו שצריך?"

מסוכן מאוד להשתמש במילים כמו:  לעולם לא/ שום דבר/ תמיד/ אף פעם וכו'...

כאשר הורים אומרים משפט כזה לילדיהם בלהט הרגע הוא למעשה מבטל ומוחד כל דבר טוב שאמרו להם לפני כן.

 

8. "למה לא התקבלת לליגה א'"?

הילד שלכם כנראה ניסה בכל מאודו, וכנראה שהוא אינו צריך את הביקורת שלכם כדי להרגיש מאוכזב ומאכזב, במקום לפנות אליהם בגישה הזאת חבקו אותם והללו אותם על כך שניסו כמיטב יכולתם.

 

9. "קיבלת 90? למה לא 100?"

כשהורה אומר דבר כזה הילד שומע "שום דבר שתעשה לא יהיה מספיק טוב בשבילי". עלינו לנהוג בילדנו בחמלה ולהלל אותם על מאמציהם, אם הם לא התאמצו עלינו לאתגר אותם, אם ננהוג בילדינו כמו שהיינו רוצים שינהגו בנו נבנה אנשים חזקים שמחים ובריאים וכמובן שמערכת היחיסים שלנו איתם תשתפר פלאים. אז תחשבו שניה לפני שאתם פותחים את הפה...

 

https://www.isramedia.net/content/things-parents-should-never-say-to-their-children