מרגישים כמו מגנט ליתושים?

אל תחמיצו אף עדכון
לפני שאתם מתחילים להתרגש מבואו של הקיץ בואו ניזכר מה מביאים איתם הלילות החמים, המוניטין שלהם הולך לפניהם - ערפדים קטנטנים הנקראים יתושים ועלולים לשאת עימם מחלות קשות כגון זיקה, קדחת הנילוס, מלריה, דנגיי ועוד... בנוסף הם עלולים לגרום לתגובות אלרגיות. אם גם אתם מרגישים שאתם מגנט יתושים לפניכם כמה סיבות שאולי יסבירו לכם למה מוצצי הדם רודפים אחריכם.

 

 

קיימים לפחות 3000 סוגי יתושים הידועים לנו מתוכם רק כ 200 סוגים עוקצים בני אדם, ומתוכם רק הנקבה היא העוקצת. היתושים מתחילים להופיע כשמזג האוויר מתחמם, אז בייצי היתושים מתחילות לבקוע. עובדה ידועה היא שיתושים אוהבים מים: אגמים, שלוליות כל מקווה מים עומדים הינו בית גידול אופטמלי ליתושים. הם מאוד אוהבים לחות, אתם תמצאו המון יתושים באיזורים בוציים וביצתיים. אך האם אתם יודעים למה יתושים אוהבים אנשים מסויימים יותר מאחרים?

 

מה גורם לכם להיות כל כך מושכים? 

חוש הריח של יתוש מאוד מזכיר את חוש הריח של כריש והראיה שלהם מסתמכת על צבע, כשלוקחים את הנתונים האלו בחשבון הינה כמה דברים שעלולים למשוך אליכם יתושים: פחמן דו חמצני, בקטריות, בגדים, ריח גוף ואלכוהול. נשים בהריון ואנשים בעלי מבנה גוף גדול פולטים הרבה יותר פחמן דו חמצני כשהם נושפים אוויר החוצה ויתושים יכולים להריח נשימה במרחק של 45 מטרים! עבורם זה קל מאוד למצוא שביל של פחמן דו חצני לעקוב אחריו, אנשים שמתעמלים או שהרגע שתו בירה מגבירים את כמות הפחמן הדו חמצני הנזרקת מהם. 

 

גופכם החמים ומפיץ הריחות יכול להפוך אתכם למטרה מהלכת. ריח הגוף הטבעי שלכם עלול למשוך או לדחות יתושים וזה קיים אצלכם בגנים ועובר בתורשה. יתושים אוהבים ריחות הנמצאים ממש על פני העור בשבילם זה כמו לחם שיצא הרגע מהתנור... חומצת חלב, חומצת שתן, בקטריות וזיעה הם הריחות האהובים עליהם אבל הכימיה שלכם גם משחקת תפקיד חשוב בענין. מדענים מצאו כי ישנם אנשים שריח הגוף שלהם דוחה יתושים גם זה עובר בירושת הגנים שלכם, ייתכן שמה שגורם ליתושים לתקוף דווקא את החברים שלכם היא העובדה שאתם פשוט לא מגרים מספיק. סיבה נוספת שיתושים נמשכים לאנשים מסויימים היא צבע הבגדים שהם בוחרים ללבוש, הם נוטים להימנע מגוונים בהירים והצבעים שמושכים אותם במיוחד הם שחור כחול ואדום כמובן.

 

אז מה דוחה יתושים? 

ישנן מספר דרכים להרחיק את מוצצי הדם מאיתנו - מלבד ייבוש כל מקור מים עומדים, חשוב להקפיד לכסח את הדשא... יתושים מאוד אוהבים דשא ארוך מאחר והוא צובר לחות ומאפשר להם לארוב לאחד החלקים האהובים והמזיעים של בני האדם - הרגליים. התרחצו במים, ולא בזיעה. שימרו על היגיינה בריאה, הקפידו להתקלח לפחות פעם ביום בקיץ כך שתרחיקו מעליכם בקטריות זיעה וריחות גוף נוספים שהופכים אתכם לטעימים יותר... 

 

לבשו ביגוד עבה, יתושים יכולים לחדור מבעד לאריגים צמודים ונמתחים. שימרו על צבעים בהירים והשתמשו בדוחה יתושים המכיל ריכוז גבוה של DEET או בחומרים טבעיים המכילים לימון, למון גראס ושמני אקליפטוס. אתם גם יכולים להכין את דוחה היתושים בבית ולרסס על הבגדים ועל העור וכך תהיו מוגנים ונטולי כימיקלים.

 

אל לנו לשכוח שיתושים פעילים יותר בזמנים מסויימים של היום כמו השחר והשקיעה. הישארו בבתים בשעות אלו והפעילו את מיזוג האוויר. כשאתם בחוץ השתמשו במאוורר הם אינם יכולים להילחם ברוח.

 

 

נעקצתם? מהו הטיפול הבייתי הטוב ביותר?

אם בסופו של דבר נעקצתם ישנם מספר טיפולים בייתים שיכולים להקל על הנפיחות ותחושת הגירוד.

קרח עוזר להוריד את הנפיחות ומקל זמנית על תחושת הגירוד. מיד לאחר שנעקצתם ניתן למרוח שמן עץ התה (עם מקלון צמר גפן ולא באיזורים הסמוכים לעיניים) או חומץ תפוחים אורגני על האיזור - שניהם מפחיתים אדמומיות, נפיחות ואת תחושת הגירוד. ערבבו שמנים אתרים: לבנדר, אקליפטוס ומנטה יחד עם שמן שקדים, קוקוס או זית יעלימו את הגירוד במהרה. שיבולת שועל ידועה כמרגיעה את העור, אתם יכולים ליצור עיסה משיבולת שועל ומים ולמרוח על העקיצה. 

 

תהנו מהקיץ!