קצת היסטוריה לא הרגה אף אחד - בורמה/מיאנמר

אל תחמיצו אף עדכון
https://www.isramedia.net/content/lonely-peleg-burma-myanmar

מיאנמר או בורמה עד שנת 1989 היא מדינה בדרום מזרח אסיה.
בינואר 1948 קיבלה בורמה את העצמאות והיתה למדינה סוציאליסטית עד שבשנת 1962 הפיכה צבאית של הגנרל נה וין הפכה את המדינה למשטר יחיד אכזר למשך 26 שנה.
 
בשנת 1988 החלו אנשי בורמה להפגין נגד המשטר הצבאי עקב המצב הכלכלי הרע של המדינה ומשטר הברזל שהונהג בה. אלפי אנשים, בעיקר סטודנטים ונזירים הוצאו להורג בהפגנות אלו על ידי המשטר הצבאי.
 
בספטמבר אותה השנה עלה לשילטון משטר צבאי חדש שהיה אפילו גרוע מקודמו. בשנת 1989 שינה המשטר את שמה של המדינה מבורה למיאנמר. השלטון הצבאי הסכים ללכת לבחירות דמוקרטיות בשנת 1990, בהן הם הפסידו לאונג סן סו מנהיגת האופוזיציה וראש המפלגה הדמוקרטית, ברוב מוחץ של 80 אחוז! אך המשטר הצבאי החליט להתעלם מרצון העם ושם את אונג סן סו במעצר בית עד נובמבר 2010! (20 שנה) בשנת 1991 זכתה אונג בפרס נובל לשלום.
 
בספטמבר 2007 פרצו שוב מפגנות ברחבי מיאנמר, המשטר פיזר בכח את המפגינים ופצע והרג עשרות נזירים. בזמן ההפגנות המשטר ניתק את המדינה מחיבור לאינטרנט ואסר על העיתונות לסקר את ההפגנות.
אחרי לחץ רב מהעולם שוחררה אונג סן ממעצר הבית שלה. בשנת 2012 ביטל המשטר את חוקי הצנזורה.
עד שנת 2006 מיאנמר הייתה סגורה בפני תיירים וגם היום עדיין ישנם חוקים נוקשים על המקומיים ואזורים רבים במדינה הנחשבים לשטח צבאי סגור.
בשנת 2015 יתקיימו בחירות דמוקרטיות במיאנמר שבהם מעריכים תזכה אונג סן והמפלגה הדמוקרטית, אך עדיין 25 אחוז מהממשלה משוריין באופן אוטומטי לצבא ככה שעדיין הכח שלהם והשליטה במדינה תיהיה מוגבלת ותלויה בצבא.
 
(בתמונה: הילדים של הפיליפינים)
 
רוצים להמשיך עם לונלי פלג? הוא מחכה לכם בעמוד הפייסבוק שלו