משבר ההייטק: אלפים איבדו את מקום עבודתם, האם בועת ההייטק מתפוצצת?

  • 1,300

אל תחמיצו אף עדכון


הייטקיסטים רבים נקראים "לשיחה" בימים אלו, עד לאחרונה זה היה מבשר על חדשות טובות בדרך כלל, למרבה הצער, זו שיחה לפני הפסקת עבודתם. האם בועת ההייטק מתפוצצת?

 

 

בועת ההייטק

 

 

בחודשים האחרונים פוטרו אלפי עובדי הייטק בישראל. רבים מהם לא חלמו שזה יגיע גם אליהם ונאלצים להתמודד כעת עם החוויה של פיטורים וחיפוש עבודה. רובם מתארים את הרגע כאילו סוף העולם הגיע עבורם, נזרקים לשום מקום ומתחילים לחפש את עצמם מחדש.

 

גל הפיטורים בתחום ההייטק מורגש בכל העולם ומסתמן כי חברות ישראליות פיטרו יותר עובדים בחו"ל מאשר בישראל, אך עדיין נרשמו אלפי פיטורים גם של עובדים ישראלים בהייטק. ישנן סיבות רבות לגל הפיטורים אחת מהן היא ההתלהבות שגרמה להרבה כסף להיכנס לשוק ההייטק בשנים האחרונות ואיתו גם הרצון של חברות לגייס כמה שיותר כוח אדם, להראות כמה טוב לעבוד אצלהם ע"י בזבוז כספי המשקיעים באירועים מפוצצים לעיתים לא בצורה מחושבת, התיקון מתרחש בימים אלו בצורת פיטורי עובדים. 

 

מלבד הפגיעה בכוח העבודה, גל הפיטורים גורם לכך שגם חברות פורצות דרך מוצאות את עצמן רגע לפני סגירה, המשבר לא מתמקד בחברות גרועות או מיותרות. עד כה לא ניתן לאמור במדוייק כמה עובדים פוטרו מאז החל המשבר אך בהשוואה למספר דורשי העבודה שעלה משמעותית בחודשים האחרונים אפשר להסיק כי העלייה מצביעה על פיטורים של מאות ואף אלפי עובדים בתחום. בחודש אפריל למשל כ-4648 נרשמו בלשכות שירות התעסוקה ובחודש מאי הנתון עמד על 5033 בני אדם, עליה של יותר מ-8%. 

 

 

האם זאת מגמה?

קשה לומר זאת אומר רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה. "ככל שדורש העבודה הוא עם יותר מיומנויות הוא שוהה באבטלה פחות זמן, הוא מוצא עבודה הרבה יותר מהר."

 

הסיבה לגל הפיטורים ולחישוב המסלול מחדש שעושות חברות הייטק רבות בתחום קשור להיקף ההשקעות בשוק ההייטק הישראלי שבימים אלו נמצא בירידה. 4.5 מיליארד דולר הושקע ברבעון השני של השנה, בהשוואה לשנה שעברה הושקעו 6.6 מיליארד דולר, ירידה של 31%.

 

 

הפיטורים הם הזדמנות

עבור חברות השמה מדובר בהזדמנות שלא בטוח תחזור. אחרי קושי רב בגיוס מועמדים ודרישות שכר גבוהות, המשבר מצנן מעט את הדרישות ומאפשר להן למצוא עובדים בקלות יותר מאשר בעבר. מנכ"לית חברת השמה מספרת שהחברה מבצעת פניות יוזמות למנהלי כוח האדם בחברות שפיטרו עובדים על מנת לאתר עובדים פוטנציאלים. 

 

עדיין לא ברור לאן פני השוק הולכים והאם המשבר הוא עניין זמני אך מה שבטוח שבתקופה זו השוק מקבל פרופורציות והבועה שהתפתחה בשנים האחרונות חזרה לגודלה האמיתי, לפחות בתקופה הקרובה.


https://www.isramedia.net/content/does-the-israeli-hi-tech-bubble-bursting