הזבל הנפוץ ביותר באוקיינוס הוא לא קשיות פלסטיק, יש משהו הרבה יותר גרוע

  • 4,067

אל תחמיצו אף עדכון


לאחרונה הרבה רשתות, בינהן סטארבאקס ומקדונלדס הודיעו כי יפסיקו להשתמש בקשיות פלסטיק חד פעמיות במטרה להפחית את זיהום האוקיינוס, פגיעה בציפורים ושאר בעלי חיים ימיים. זה מהלך מבורך בפני עצמו, אבל מסתבר שיש מזהם שעושה יותר נזק מקשיות פלסטיק והוא רק נראה יותר קטן - בדלי סיגריות.

 

5.6 טריליון פילטרים של סיגריות מיוצרים מדי שנה, שני שליש מהם מושלכים באופן בלתי אחראי ע"י המשתמשים, לאחר שהושלכו לוקח יותר מעשור עד שיתכלו ויפסיקו להסב נזק וזיהום סביבתי. מאז 1986 יותר מ-60 מיליון בדלי סיגריות נאספו מרחבי חופי האוקיינוסים.

 


תמונה: cigwaste

 

הפילטרים הומצאו כבר לפני יותר מ-100 שנה, הם נועדו להפיג במעט את החששות מבעיות בריאותיות שהסיגריות עלולות ליצור, כמובן שזה לא ממש עזר ואפילו יצר בעיה גדולה יותר שמתגלה בהיקפים אדירים בשנים האחרונות והפכה את בדלי הסיגריות, אם תרצו "התחת שלהן" לזיהום הכי נפוץ במימי וחופי האוקיינוסים.

 

למרות שכבר ניסו בעבר דרכים שונות כמו מאפרות קבועות וקמפיינים כדי לגרום לאנשים להפסיק "להפליק" את הסיגריה ככה סתם, ארגון חדש מנסה לעשות זאת שוב ע"י הגדלת המודעות והפעלת לחץ על ממשלות לפעול בנושא.

 

בארה"ב למשל, נעשו ניסיונות להעביר חקיקה לאסור על חברות הטבק לעשות שימוש בפילטרים מזהמים ולעבור לחומרים מתכלים, אופציה נוספת שנבדקת היא העלאת מחירי הסיגריות כדי לממן את עלויות הניקיון. בצרפת, נעשה ניסיון לאמן עורבים לאסוף בדלי סיגריות בפארק.

 

אז בנתיים המלחמה בקשיות פלסטיק היא ללא ספק חדשות טובות ורק מוכיחה כמה קל לעשות שינוי בהחלטה אחת, נקיטת פעולות כנגד הפילטרים עשויה להיות גם היא צעד נוסף ומשמעותי בניקוי מי האוקיינוס והפחתת הזיהום הסביבתי.

 


https://www.isramedia.net/content/cigarette-butts-ocean-waste