טבלת ליגת העל    לוח משחקי מונדיאל 2018

תנו לחַיּוֹת (וגם לעצמכם) לִחְיוֹת, בארה"בחזרה לפורום הרשמה התחברות
  • תנו לחַיּוֹת (וגם לעצמכם) לִחְיוֹת, בארה"ב ירון אוסטרובסקי
  • 31/07/2017 12:59
  • 245
ידידה טובה סיפרה לי לאחרונה, שמתכוונת לבצע טיול רגלי ארוך בן כמה ימים בשטח פראי במזרח ארה"ב. התברר שלא ידעה דבר על מטיילים כמותה שהותקפו ע"י חיות בר ושֶשָם, זו סכנה אמתית באזורי בר, עקב אופיים הפראי המקורי. אספר פה, מה שסיפרתי לה וגם על אמצעי הגנה. יש שם 3 חיות טרף נפוצות (אך לא יחידות), העלולות להוות סיכון.

1. פומה: מין נמר בר מקומי חום- צהוב, אך מעט גדול ונועז מהנמר שלנו. הוא כבר תקף, פצע ולפעמים הרג, הולכי רגל, רוכבי אופניים ואף אנשים שירדו לשחות בנחל מקומי.

2. בָּרִיבָּל (דוב שחור): קטן בהרבה מ-גריזלי אמריקאי, אך נפוץ ממנו ונמצא ברוב שטחי הבר בארה"ב שאינם מִדבָּר. נוהג לחפש אוכל במחנות מטיילים וקמפינג וגם לחדור לחצרות בתי פרברים. מטיילים שראו גור ונגשו אליו בתמימותם, חוו התקפה קשה וקטלנית מצד האם.

3. קויוט. מין תן אמריקאי גדול הנפוץ בארה"ב וקנדה. לא כטורפים הקודמים הפועלים כיחיד (פרט לאם וגורים), קויוטים פועלים גם כמשפחה או קבוצה. לאחרונה גברה תופעת קויוטים תוקפים; לפני כמה שנים גרמה למות מטיילת בודדה ביער. אמצעי הגנה וזהירות: כשמקימים מחנה ביער, לא להשאיר פסולת מזון מתגוללת או אריזות מזון פתוחות; מושכות בָּריבָּלים כמגנט ואז גם נוטים לפרוץ לאוהלים. לעולם לא להתקרב לגור חיית טרף בטבע אלא להתרחק (לכיוון נכון). האֵם עלולה לפרש קרבה לגור כסכנה ואז לתקוף את המתקרב.

כשרואים טורף כזה, לא להתקרב אלא לחכות שיתרחק. אם נראית כמתכוונת לתקוף, לא לברוח בריצה. אדם רץ עבור טורף, כמו ילד בן 3 הבורח ממבוגר; הוא ישיג בצעדים אחדים. יש לסגת לאזור בטוח בהליכה רגילה או לאחור תוך אי הפגנת פחד. בהיעדר אזור בטוח (ואם החיה ממש תוקפת), להיראות גדול, מסוכן ומרעיש. באחוז גבוה זה פועל. כמובן אם מִקלָט בטוח כצריף או מכונית נמצאים בטווח ריצה, אז יהיה הגיוני להשליך הכל ולהימלט בריצה.

אם כל זה לא עוזר, אפשר לטפס למקום קשה לגישה. זה יעיל במקרה קויוט שאינו מטפס ופחות יעיל במקרה של פומה ודוב בריבל שהם טפסנים טובים. במקרה זה אם "מתבצרים" במקום טוב אפשר להתגונן בדקירות ובמכות מקל או אף בעיטות. גם זה כבר קרה.

אך ההגנה הטובה ביותר היא:
1. להימנע ממצב כזה.

2. לשאת אמצעי הגנה נגישים: מקל, מוט, תרסיס פלפל, שוקר חשמלי (לחלקם דרוש אישור).

3. לשאת טלפון נייד. ידוע לי שיש אנשים הנמנעים במודע מהאחרון כדי "להימלט מלחצי העולם המודרני וטרדותיו". לא נראה לי שטרדות העולם המודרני ידאיגו את חובבי "ניקוי הראש" אם ישכבו פצועים בלב יער או יהדפו בעזרת מקל התקפות פומה ויתפללו שמישהו יבוא לחלצם. עזבו את השטויות וקחו אמצעי קשר למקרה חירום.

4. גם אם אתם חובבי טיול לבדכם, לפחות ודאו שמישהו יודע (לפחות בערך) איפה אתם נמצאים בכל יום נתון, ושאם תיעלמו לפתע או לא תופיעו למקום מסוים כמוסכם, יתחילו לחפש אתכם.

5. לא כתבתי כאן על כל החיות המהוות סכנה (לא כולן חיות טרף כ: ביזון, איל, חזיר בר) אך עקרונות הזהירות והשכל הישר הנזכרים, תקפים לכולם. אז לכל המטיילים: צאו וחזרו בשלום ותֶחְווּ רק את מה שאליו התכוונתם ולא מעבר לזאת. חופשה נעימה.

נערך ע"י IsraMedia 31/07/2017 22:16
  • תגובה מהירהמקרא סימנים
  • הוספת תגובה
  • הודעה חדשה
  • הודעה עם תוכן
  • o הודעה ללא תוכן
  • תמונה מצורפת תמונה
  • וידאו מצורף וידאו
* הפורום תומך בנגנים של YouTube ו-Facebook. פשוט הדביקו את הקישור והסרטון יוטמע אוטומטית.


כללי הפורומים של ישראמדיה
צאט ישראמדיה
צ'אט