מה יקרה כשתפסיקו לעשן

עישון הוא התמכרות ואנשים שמעשנים (רובם) פשוט לא מצליחים להיגמל וזה לא באשמתם, כדי להיפטר ממקלות הסרטן הללו צריך כוח רצון עז, החלטיות ובעיקר התמדה.

 

אבל אנחנו גם שואלים את עצמנו, אם כבר הצלחנו להפסיק לעשן, מה קורה אח"כ? והכי חשוב האם הגוף שלנו מרפא את עצמו?

 

בטיימליין קצר, אנחנו מדגימים מה קורה לגוף שלך 20 דקות אחרי שהחלטת להפסיק לעשן ועד 15 שנה אחרי.

 זה מה שקורה בגוף אחרי הפסקת העישון: 

 

אחרי 20 דקות

קצב פעימות הלב יורד בחזרה לקצב הנורמלי ולחץ הדם מתחיל להתאזן. מתחילים להרגיש את הידיים והרגליים יותר. הגוף שלכם יתחיל לעשות את העבודה ויפרק את החומרים שהוא לא מעוניין בהם, בעיקר את הניקוטין דבר שעלול לגרום לכם להשתוקק לעוד סיגריה, אבל עליכם להתגבר על החשק הזה.

 

אחרי 8 שעות

בזמן העישון אתם שואפים כמות נכבדה של פחמן חד חמצני, שנוצר בעיקר משריפה בלתי מושלמת של תרכובות אורגניות - הטבק שלכם. ההתערבבות שלו בתאי הדם שלכם ומונע מהחמצן לזרום בתאי הדם שלכם, דבר שעלול לגרום למחלות לב וכלי דם.

תוכלו להפחית את רמת הפחמן החד חמצני בחצי בתוך 8 שעות של הפסקת עישון, רמת החמצן בגוף תחזור להיות נורמלית, והסיכוי לחטוף התקף לב יקטן.

 

אחרי 48 שעות

אם אתם מעשנים, אתם פחות רגישים לתחושות של טעם וריח. למזלכם, אם לא תדליקו סיגריה במשך 48 שעות יחול שיפור בחוש הטעם והריח ואולי אפילו לא תצטרכו לתבל את האוכל שלכם יותר מדי בשביל להרגיש את הטעם. שימו לב שרמת הניקוטין בגוף תעלם לאחר 48 שעות שעות (לפעמים קצת יותר), מכיוון שזה הגורם מספר 1 לרצות עוד סיגריה, יתכן שתחושו תחושה של עצבנות מסויימת, אל תיפלו בפח לפיתוי של סיגריה נוספת. זה הולך ומשתפר בהמשך.

 

אחרי 72 שעות

מערכת הנשימה שלך מתפקדת מחדש! הריאות מתחילות את תהליך ההתחדשות שלהן ועובדות בצורה נקייה יותר, קל יותר לנשום, ואתם תרגישו את זה בעיקר בנשימות עמוקות. תפחיתו משמעותית את הסיכון לקבל התקף לב, כשל בכליות ובכלל שאר מחלות כלי הדם והלב. 

 

אחרי שבועיים

אם היה לך שיעול כבד ומרעיש, הוא מתחיל להעלם. זה תלוי כמובן בכמה זמן אתם מעשנים. הריאות ימשיכו להוציא את כל הרעלים שנדבקו עליהם במשך שנים, וכמובן את הניקוטין, וללא אספקה מחודשת של מקלות סרטן הן גם יצליחו לתקן את עצמן. כתוצאה מכך, תרגישו יותר פעילים פיזית ואפילו לבצע פעילות אירובית מוגברת מבלי להרגיש קוצר נשימה.

 

3 עד 9 חודשים

מצב העור שלכם ישתפר, הזוהר יחזור ותרגישו את העור בריא ורך יותר בזכות שיפור במחזור הדם שכמו שכבר ציינו סבל מטרמפיסטים כמו הניקוטין שפגעו בו. פגיעה במחזור הדם מובילה לעור חיוור, יבש ומתפורר, כשמחזור הדם משתפר יש יותר ייצור של קולגן בגוף שתורם לחיבור רקמות כמו עור.

1 עד 5 שנים

הסיכוי למחלות לב יקטן בחצי! הסימנים שאתם הייתם מעשנים יתחילו להעלם גם כן, השיעול, אצבעות צהובות, שיניים צהובות וכו'. תוכל להפחית בחצי גם את הסיכוי לחלות בסרטן, בעיקר בסרטן ריאות וסרטן הפה.

 

10 עד 15 שנה

הצורך לעשן יעלם לגמרי. מזל טוב אתה נקי! הסיכוי שלך לחלות במשהו יהיה שווה לסיכוי של מישהו שלא מעשן. ההשלכות הבריאותיות שהיו לך בזמן העישון של מקלות הסרטן יעלמו לגמרי, תוכלו לחיות חיים בריאים יותר ותוחלת החיים שלך תגדל. 

עכשיו זה תלוי רק בכם. שתפו את החברים שלכם, המשפחה וספרו לנו בתגובות מה אתם חושבים. בהצלחה!