ברצלונה

מה כבר יש לחדש או לרשום על ברצלונה, ממש לא רציתי לרשום פוסט משעמם שברצלונה יפה ומיוחדת, על המבנים המרשימים והכנסיות הישנות. אז מצאתי אמן גרפיטי ישראלי בשם שחר לוי שגר בברצלונה ולקח אותנו (אחותי ושתי חברות ילדות)  לסיור קצת שונה בעיר שכולנו כבר מכירים.
שחר אדריכל שסיים לימודים בבצלאל והגיע לברצלונה ללמודי המשך לתואר שני ומאז חי בברצלונה מעל 6 שנים. שחר עם תשוקה רבה לאומנות רחוב ואדריכלות משלב את שתי הנושאים בסיור שונה ומיוחד ברחבי העיר ( לינק לדף של שחר ניתן למצוא בסוף הכתבה, מומלץ בחום!) 
 
אומנות רחוב בדרך כלל נעשית ללא אישור ולכן גם לא חוקית, האומן משתמש במרחב של הרחוב על מנת ליצור את האומנות שלו ועל ידי כך להעביר מסר זה או אחר. אמנים רבים מרחבי העולם מגיעים לברצלונה כדי ליצור אומנות רחוב למרות שהחוק מערים קשיים רבים והקנס אף יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.   
קריסטיאן גומאי ( Cristian Gomi) או בשם הרחוב שלו c215 הוא אמן רחוב צרפתי שהתחיל את דרכו בברצלונה, וכיום עובד בכל העולם. עבודות שלו נמכרות במכירות פומביות ואף מגיעות  לעשרות אלפי יורו, כאשר אפשר למצוא אין סופר עבודות נסתרות שלו בכל רחבי ברצלונה מהשנים האחרונות. רוב העבודות שלו חבויות בסמטאות צרות שלתייר הממוצע יהיה מאוד קשה למצוא. קריסטיאן מתאים את תוכן העבודות שלו למיקום שבואו הוא עובד.  
 
 
אליס פסקיני ( Alice Pasquini) אמנית רחוב איטלקייה , מהחשובות והמשפיעות בסיצנת ואמונות הרחוב כיום ברחבי העולם. אליס משתמשת בטכניקה דומה ל c215,  ואף עוסקת באותם נושאים חברתיים. 
 
בי טוי (Btoy) היא אמנית מקומית מברצלונה שכמו אליס וקריסטיאן עוסקת באותם טכניקות ומשלבת טכניקת הדפסי רשת בעבודות שהיא מדביקה ברחוב. למרות שהיא נחשבת לאחת האמניות רחוב הכי חשובות באירופה בעלת סטודיו יורקתי משלה בלב העיר היא עדיין מעדיפה את המרחב הטבעי, הרחוב למרות הסיכון הרב.
אמן נוסף הוא SM172, אמן ספרדי המזוהה מאוד עם הסגנון בברצלונה ואפשר למצוא אין ספור עבודות שלו ברחבי העיר.
אמנים רבים ברחבי העולם בוחרים לחתום את שמם בראשי תיבות ומספר.
 
ברוב המקרים המספר מציין את כתובת המגורים שלהם. המקור של המנהג הזה הגיע מניו יורק, בתחילת שנות ה80 אמני רחוב רבים השתמשו בגרפיטי על מנת לסמן טריטוריות ברחבי העיר ולהעביר מסר חברתי. אמנים רבים היו יוצרים את עבודותהם על גבי רכבות שנוסעות ברחי העיר משכונה אחת לשכונה האחרת וכך האמן היה מפיץ ומעביר את המסר שלו בכל רחבי העיר. בגלל היריבות בין השכונות והרצון הרב לשמור על הסגנון המסוים של כל שכונה, כאשר רכבת הייתה מגיע משכונה אחת לאחרת עם מסר שמזוהה עם השכונה היריבה העבודה הייתה מושחטת ע״י עבודה חדשה שנעשתה על מנת למחוק ולהעלים את הסגנון הקודם. 
 
יש אמנים שמשתמשים בכישרון שלהם על מנת להעביר מסר חברתי ובנסיון לשנות חברות ודרך חיים של אנשים. לדוגמא אמנית מברצלונה בשם ויגן באניס (Vegan Bunnies) שכל העבודות שלה מייצגות תכנים שנועדו להגן על בעלי החיים. ויגן היא טבעונית הדוקה שמשתמשת בכל הכישרון שלה כדי להפיץ עבודות ברחבי ברצלונה על מנת להפסיק את ההתעללות בבעלי החיים ונגד תעשיית הבשר. בכל העבודות שלה ניתן למצוא מוטיב חוזר של ארנבים ושחרור בעלי חיים מהכלוב.    
אמן רחוב נוסף מאוד יחודי הוא פרנסיסקו דה פאחרו ״האומנות היא זבל״, מה שמייחד את עבודותיו ברחבי ברצלונה הוא זמן החיים הקצר של עבודותיו. דה פאחרו יוצר את האומנות שלו על גבי אשפה שנמצאת ברחוב, האומנות שדורשות זמן רב של מחשבה ופעולה מוצגת לזמן קצר בלבד- הזמן שהזבל נמצא ברחוב עד שאוספים אותו. בחלק גדול מעבודותיו דה פאחרו יוצר אומנות בסגנון "ready made" ( משתמש בקיים). 
במקרים נוספים דה פאחרו יוצר אומנות על ארונות חשמל ברחבי ברצלונה.
 
גאיו (gallo)- אמן ישראלי שמתגורר בברצלונה, יוצר עבודות של חיות בגודל טבעי ברחבי העיר. כאשר נפגשתי איתו בסטודיו שלו בעיר העתיקה הוא סיפר לי על התוכן של עבודותיו. גאיו משלב טכניות של הדפסי רשת בסטודיו ומוציא אותם לרחוב, ניתן לראות תרנגולים רבים מפוזרים ברחבי ברצלונה, ניו יורק ואף בארץ. התרנגולים שנמצאים בפינות רחוב סואנות מיצגים את הטבע שהעיר איבדה למען גורדי השחקים, האספלט ובטון.  
 
כיום ניתן לראות אומנות רחוב בכל רחבי אירופה ובעולם, תל אביב הפכה להיות ״ מכה״ של  אומנות רחוב ואמנים רבים מרחבי העולם מגיעים על מנת ליצור את עבודותהם בעיר ובעיקר להטביע את חותמם בתור אומן רחוב על גבי גדר ההפרדה עם הרשות הפלסטינית . הדוגמא המפורסמת ביותר הוא אמן הרחוב האנגלי בנקסי שנחשב לאמן הרחוב המפורסם ביותר בעולם ואף זכה להכרה בן לאומית בעקבות הסרט "exit "through the gift shop 
 
ברצלונה תמיד נחשבה לחלוצה בתחומים רבים כגון: ארכיטקטורה, אומנות, סיפורת , אופנה, כדורגל סוחף וכמובן אומנות רחוב. ברצלונה היא בעצם מוזיאון ענק ללא גבולות, כאשר הרחוב משמש אמנים רבים מכל רחבי העולם כמרחב פעולה, עבודה וביקורת חברתית. אמני הרחוב עוברים על החוק בידיעה שהם מסכנים את עצמם על מנת להעביר מסר חברתי, האמן רואה את עצמו כשליח שמרגיש שהמסר חשוב יותר מהסיכון שכרוך בלהיות אמן רחוב. 
 
אני חייב להודות שעד היום לא ממש עצרתי והתעמקתי באומנות רחוב ואפילו בחלק גדול מהמקרים ראיתי אותה כוונדליזם. אחרי הסיור עם שחר, ההסברים הרבים על ההסטוריה של אומנות הרחוב, העזרה בכתיבת הכתבה וכמובן המפגש עם האמן הישראלי שינו את דעתי בנושא לחלוטין. ההליכה ברחוב הפכה להיות נעימה ומעניינת  הרבה יותר, הרחוב בין רגע הפך להיות מוזיאון גדול. כאשר אני נתקל באומנות רחוב אני עוצר, מתבונן, מתרשם, נהנה וממשיך בדרכי. מהיום אני רואה בעצמי כתומך נלהב של אומנות הרחוב בעיקר בגלל הסיבות הרבות שסיפרתי לכם עליהם וגם קצת בגלל שזה לא חוקי....
     
הדף של שחר לוי - 
 
מוגש כחומר למחשבה ע״י האדם הנודד
לעוד סיפורים ותמונות לייק לונלי פלג- יומן מסע.