18 בעלי חיים שלא ידעתם על קיומם

מלמדים אתכם על בעלי חיים מכל הסוגים, אבל יש בעלי חיים שכנראה עדיין לא ראיתם ולא שמעתם עליהם.

אלו הם בעלי החיים מיוחדים חלקם יפהפיים ומקסימים חלקם בסכנת הכחדה מיידית. אנחנו אהבנו, במיוחד את מספר 17.

 

1# דהול, דול מצוי

דול מצוי, מין יחיד בסוג דול שבמשפחת הכלביים. פירוש שמו המדעי "כלב הרים" - פירוש Cuon הוא כלב ביוונית, ו-alpine הוא הר בלטינית. הדול שוכן ביערות מלזיה והודו וצד בלהקות. זנבו עבות ואורך גופו כ-90 ס"מ. צבעו אדמדם.

 

מצב שימור: בסכנת הכחדה

 

2# בבירוסה

בבירוסה הוא סוג במשפחת החזיריים ובה 4 מינים. הבבירוסה נפוצה בסולאווסי ובאיי אינדונזיה שמסביב. נכון להיום, האוכלוסייה העולמית מוערכת בכ-4,000 פרטים.

 

מצב שימור: פגיע

 

3# הארמדילו הוורוד

ארמדיל וורוד (Chlamyphorus truncatus) או pichiciego הוא המין הקטן ביותר של ארמדיל (יונקים של משפחת Dasypodidae, בעיקר ידועים שיש קליפת שריון גרמית). הוא נמצא במרכז ארגנטינה.

 

מצב שימור: בסכנה

 

4# פוסה

פוֹסָה, טורף ממשפחת טורפי מדגסקר, אשר אנדמי למדגסקר. לפוסה מאפינים חיצוניים הדומים למשפחת החתוליים, הנמייתיים והגחניים, מה שגרם למחלוקות ושינויים רבים בסיווגה המדעי. צבע פרוותה הוא חום-אדמדם עד כתמתם בהיר, גפיה שריריות וזנבה ארוך כמעט כמחצית גופה.

 

מצב שימור: פגיע

 

5# צבי ג'ירפי

צבי ג'ירפי או גרנוק הוא מין יחיד בסוגו בתת-משפחת הצבאיים. צבי זה חי במזרח אפריקה והוא מתאפיין בצווארו הארוך. השם גרנוק מקורו מהשפה הסומלית ופירושו "בעל צוואר ג'ירף".

 

מצב שימור: קרוב לסיכון

 

6# חולד עירום

חולד עירום הוא מכרסם יחיד לתת משפחה Heterocephalinae ויחד עם חולד Damaraland הם היונקים היחידים בעלי מבנה חברתי של חברתיות מלאה שבה הצאצאים מסייעים לתהליך הרבייה של האם.
 
מצב שימור: ללא חשש
 
 
 

7# עז מבריגה

עז מבריגה או יעל הבורג הוא מין של יעל המצוי בטבע בעיקר במספר מועט של אזורים מיוערים והרריים במערב ההימלאיה ובמרכז אסיה. עז מבריגה מתנשא לגובה של 140 - 180 סנטימטרים, ומשקלו נע בין 40 ל-100 קילוגרמים, ולכן הוא גדול יחסית לשאר היעלים.
 
מצב שימור: סכנת הכחדה
 
 
 

8# סרטן היטי

סרטן היטי הוא מין של סרטן שהתגלה במרץ 2005 בדרום האוקיינוס השקט, כ-1,500 ק"מ מדרום לאי הפסחא, בעומק של כ-2,200 מטרים. הסרטן, באורך של 15 ס"מ, בעל 10 גפיים המכוסות זקיקי שיער המסייעות לו לאחוז בקרקע.

 

מצב שימור: לא ידוע

 

9# קוף חֲרוּמַף

קוף נדיר שהתגלה בהרים מבודדים בצפון מיאנמר (בורמה). הקוף בעל אף פחוס וסולד, חי על צמרות עצים. התגלה בתחילת 2010  על ידי משלחת שהוביל ארגון הסביבה "fauna-flora", הערכה היא כי נותרו פריטים לא רבים בטבע.

 

מצב שימור: סכנת הכחדה

(מקור: Im-gur)

 

10# זאב הרעמה

זאב הרעמה הוא מין בעל חיים ממשפחת הכלביים הנפוץ בדרום אמריקה.‏‏‏ הוא המין היחידי מן הסוג Chrysocyon, ובניגוד לשמו באנגלית ובעברית, אינו שייך למין הזאב. כמו כן, למרות דמיונו החיצוני לשועל, הוא גם אינו נכלל בסוג זה.
 
מצב שימור: קרוב לסיכון
 
 
 

11# מונטיאק מצוי

מונטיאק מצוי או מונטיאק אדום, הוא מין אייל קטן בסוג מונטיאק הנפוץ בדרום ומזרח אסיה, ובעל התפוצה הרחבה ביותר מכל המונטיאקים. המונטיאק הצהוב הנפוץ בבורניאו לצד המונטיאק המצוי, נחשב בעבר כתת-מין שלו.

 
מצב שימור: ללא חשש
 

 

12# גלשן מלאי

גלשן מלאי הוא מין של גלשן, החי באינדונזיה, מלזיה, תאילנד וסינגפור. הוא מין הגלשן היחיד בעולם מלבד הגלשן הפיליפני שחי באיי הפיליפינים. הגלשן למעשה אינו מין של למור, וגם אינו לכול לעוף - הוא פשוט דואה מעץ לעץ וכך משיג את מזונו ונמלט מפני טורפים. ויקיפדיה

 
מצב שימור: ללא חשש
 

 

13# מונטיאק הציצית

מונטיאק הציצית או אייל מצויץ, הוא סוג של אייל בשבט מונטיאקים החי באסיה, ומהווה מין יחיד בסוגו. שמו המדעי נגזר מיוונית כדלהלן: "Elaphos" = אייל; "odous" = שן, ומתייחס לניבים העליונים הגדולים של הזכרים.

 
מצב שימור: קרוב לסיכון
 

 

14# שועל ראקון

שועל הראקון או טאנוקי הוא סוג במשפחת הכלביים ובו מין יחיד. הטאנוקי נפוץ בצפון-מזרח אסיה עד איי יפן, מזרח סיביר ובצפון-מזרח אירופה.

 
מצב שימור: ללא חשש
 

 

15# מארה פטגונית

המארה היא המכרסם הרביעי בגודלו בעולם, אחרי הקפיברה, הבונה והדרבן. היא מגיעה לגובה של כ-45 ס"מ. מוצאה מאזור ארגנטינה אך ניתן למצוא אותה גם בחלקים נוספים של דרום אמריקה.

 

מצב שימור: מאוים

 

16# Amazonian Royal Flycatcher

בעברית חטפיות. רובם שוכני עצים הניזונים בעיקר מחרקים, אשר אותן הן חוטפות במעופן, מגיחה מעמדת תצפית אליה הן שבות, ומכאן שמן העברי, כמו גם האנגלי - flycatcher.

 

מצב שימור: פגיע


(מקור: Img ur)

 

17# צביון זברה

צביון זברה הוא מין של אנטילופה קטנה בתת-משפחת צביונים החי במערב אפריקה. מקור שמו של צביון הזברה בחלקו האחורי, השזור ב-12-15 פסים שחורים המזכירים את הזברה.

 
מצב שימור: פגיע
 
 
 

18# חפרפרת מצוייצת

חפרפרת מצוייצת היא חפרפרת קטנה החיה בצפון מזרח אמריקה. לחפרפרת 44 שיניים, פרווה קצרה שחורה-חומה דוחת מים, רגליים גדולות ומקושקשות, וזנב ארוך ודק. אורכה הוא 15 – 20 ס"מ, ומשקלה כ-55 גרם.

 

מצב שימור: ללא חשש

 

 

מקור התמונות והתקצירים: ויקיפדיה, אלא אם צויין אחרת.